REKLAMA

Nowe rozporządzenie! Do kiedy RESTRYKCJE?

Jak przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, nowe przepisy, które weszły w życie w niedzielę, będą obowiązywać prawdopodobnie do 30 listopada.  Jednocześnie, rozporządzenie przedłużyło obowiązujące dotychczas restrykcje wprowadzone przez rząd.

Rada Ministrów przedstawiła Polakom kolejne już rozporządzenie, stworzone rzekomo w celu walki z koronaświrusem. Podobnie, jak w poprzednich tego typu sytuacjach, znacząco utrudni życie obywatelom. Nowe rozporządzenie przedłuża dotychczas obowiązujące obostrzenia do 30 listopada, wprowadzając także zmiany w kilku zapisach.

Dotychczas w Polsce obowiązuje szereg restrykcji, które nie zostały zniesione. Piesi muszą zachowywać półtorametrową odległość pomiędzy sobą, z wyjątkiem rodziców i dzieci, oraz osób, które wspólnie mieszkają. Podkreślana jest także konieczność noszenia maseczki zakrywającej usta i nos w autobusach, tramwajach, pociągach, a także kościołach czy urzędach. Za brak maseczek policja chętnie wypisuje bezprawne mandaty. Ograniczona jest również liczba miejsc w teatrach i kinach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, aktualnie obowiązujące ograniczenia zostaną przedłużone aż do 30 listopada. Część z nich została przy okazji zmodyfikowana, m. in. zapisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa, podczas „przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego” – ich uczestnicy będą zwolnieni z tego obowiązku.

Rozporządzenie stwierdza, że na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami, chyba, że kierujący przedmiotem postanowi inaczej. Jak podkreślają autorzy tej zmiany, pozwoli ona na „elastyczne podejmowanie decyzji przez kierujących przedmiotami, w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej”. Wyznacznikami do podejmowania indywidualnych decyzji będzie m. in. ilość zakażeń oraz procent społeczeństwa, które przyjęło szczypawkę w regionie.

Zobacz także:

01-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)